Auto-Naprawa R. Mrówczyński
Auto-Naprawa R. Mrówczyński

Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF

DPF to filtr cząstek stałych, czyli element montowany w układach wydechowych silników wysokoprężnych i benzynowych. Odpowiada za oczyszczanie spalin z cząstek stałych, zawierających sadzę i inne zanieczyszczenia. Z czasem filtr DPF ulega wyeksploatowaniu, co wymusza jego wymianę lub znacznie tańszą regenerację.

Filtry cząstek stałych

Filtr DPF działa w oparciu o prostą zasadę. Cząstki stałe osiadają na jego ściankach oraz włóknach, wykonanych z metalu, materiałów ceramicznych lub specjalnego papieru. Stopniowe gromadzenie się zanieczyszczeń prowadzi do zapychania filtra, co następuje wraz z upływem kolejnych kilometrów. Jego żywotność w dużym stopniu zależy od stanu technicznego samochodu, a także stylu jazdy kierowcy czy jakości stosowanego paliwa. Wiele pojazdów dysponuje trybem pasywnej regeneracji filtra DPF. Umożliwia on samooczyszczanie elementu, polegające na katalitycznym spalaniu cząstek stałych w wysokiej temperaturze. Niektóre samochody posiadają też specjalne systemy wypalania. Odbywa się to na skutek tymczasowej zmiany trybu pracy silnika, doprowadzając do wzrostu emisji dwutlenku azotu. W rezultacie następuje utlenianie się węgla zawartego w cząstkach. Nie da się jednak usunąć w ten sposób substancji niepalnych, które z czasem kumulują się i tworzą popiół. Systematyczne zapełnianie się filtra osłabia efektywność procesu odnowy. Po jego całkowitym napełnieniu system pokładowy wyświetla komunikat, który oznacza konieczność wymiany filtra DPF.

Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF
 - DPF PREMIUM

Czyszczenie filtrów DPF

Koszt wymiany filtra cząstek stałych na nowy jest dość wysoki. Właściciele aut nierzadko decydują się więc na jego całkowite usunięcie. Takie postępowanie wiąże się jednak z ryzykiem otrzymania wysokiego mandatu, a nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Wynika to z faktu, że taki pojazd nie spełnia obowiązujących norm emisji spalin. Obecnie jednak filtry DPF można poddać skutecznej regeneracji. Takie rozwiązanie jest sposobem na oszczędność, a jednocześnie pozostaje postępowaniem zgodnym z prawem. Najczęściej stosowana jest metoda hydrodynamicznego czyszczenia filtrów DPF. Proces ten polega na demontażu części, weryfikacji jej stanu i poddaniu filtra cząstek stałych płukaniu w gorącej wodzie z użyciem specjalnego środka zmiękczającego. Na koniec DPF jest suszony, odnawiany i ponownie montowany w aucie.

Maszyny czyszczące filtry DPF

Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF
 - DPF MATIC

Świadczenie usług czyszczenia filtrów DPF wymaga zaopatrzenia zakładu w specjalne urządzenie regeneracyjne oraz narzędzia umożliwiające ocenę poziomu zbrudzeń filtra. Przykładem takiego sprzętu jest DPF Premium, maszyna dedykowana filtrom DPF, FAP i SCR – KAT. Urządzenie to obejmuje kompleksową regenerację, uwzględniającą czyszczenie, testowanie i suszenie filtrów, a także drukowanie raportów czyszczenia. DPF Premium to produkt, który skutecznie czyści filtry DPF w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych,  autobusach, maszynach budowlanych. Przez cały okres eksploatacji maszyny można również korzystać z wymiennego systemu filtracji brudnej wody, detergentów czyszczących filtry oraz części zamiennych.

Cennik regeneracji i czyszczenia filtrów DPF

DPF/FAP/DOC/GPF osobowe

od 399 zł

DPF ciężarowe lub katalizatory SCR

od 899 zł

DPF + SCR ciężarowe 2 w 1

od 1999 zł

Ceny dla warsztatów samochodowych są ustalane indywidualnie
603 079 769 i biuro@auto-naprawa-gaz.pl


Formularz zapytań